MÍSTO VESELÉ MÁMY SE TOČÍM V ZAČAROVANÉM KOLOTOČI „DĚTI – DOMÁCNOST – KRITIKA – STEREOTYP“, JAK Z TOHO VEN?

Vím, jaké to je, jsem stejně jako ty máma. Na mateřství jsem se těšila dlouhé měsíce a radovala se z každého pohybu a komunikace s bříškem. Po příjezdu z porodnice z radostné euforie nastala opravdová realita. Uběhl týden, dva, měsíc a můj život se proměnil ve stále stejný nekonečný kolotoč „dítě – domácnost – kritika – stereotyp“. Všechno bylo nové a já si vzala do hlavy, že „nejlepší máma“ MUSÍ veškerou energii věnovat synovi.

Jenže chci to tak? Jako bych zapomněla na své já, na vše, co mě doposud bavilo. Navíc jsem se postupně vyhýbala lidem. A co si budeme povídat, vztah s manželem byl na bodu mrazu. Plul na vlně jeho i mé kritiky, aspoň tak jsem to vnímala já. Po půl roce jsem došla na pokraj svých sil. Skončila jsem v nemocnici, kde nastaly pooperační komplikace. Dva dny po operaci jsem nemohla vstát z postele a necítila jsem ruce ani nohy. Doktoři nade mnou stáli a já věděla, že chci okamžitě domů. V té chvíli se ve mě vzepřela nějaká vnitřní síla, že od teď bude vše jiné a lepší. A o čem jsem si víceméně do této chvíle jen četla, proměním do života. Četla jsem dál motivační knížky a poslouchala videa s tím rozdílem, že jsem opravdu začala dělat doporučená cvičení a úkoly.

Vlevo prosinec 2016 Vpravo srpen 2020

Jako mávnutím proutku mě to rychle posadilo na zem a došlo mi, že nic se okamžitě nestane. Že je to celé o té cestě krok za krokem se posouvat dál. Usmívat se a radovat se právě z každého kroku cesty než tlačit něco na sílu. Víc pozorovat, co se okolo mě děje. Co chce malý svým úsměvem nebo naopak křikem mi říct?

Určitě není třeba skončit v nemocnici, abychom se probudily ze špatného snu. Cítíš, že se točíš v podobném začarovaném kruhu? Veškerou energii věnuješ dítěti a všemu kolem? Zapomněla jsi sama na sebe? Přepadají Tě pocity vyčerpaní, jsi neustále nevyspalá? Radost střídají časté špatné nálady? Jsi na sebe moc přísná, protože váha nejde po porodu dolů? Bojíš se na sebe podívat do zrcadla?

Věř nebo ne, celé je to o nastavení v naší hlavě. A dnes vím, že se vše dá změnit a otočit k lepšímu. Aby se vše vrátilo do správných kolejí, tak nejlepší ze všeho je začít nejdřív u sebe. Je mnoho možností, jak na sobě začít pracovat. Třemi snadnými kroky můžeš najít zpátky sama sebe. Na začátku mi hodně pomohly. Jsi totiž máma, ale stále jsi to i ty sama. Navrátíš sama sobě sebedůvěru, kterou můžeš prohlubovat dál a dál a postupně se Ti budou měnit i ostatní oblasti k lepšímu. Můžeš objevit i chuť do nových zatím nepoznaných činností.

3 snadné kroky ke změně:

  • Udělej si ráno sama pro sebe – Vstaň o několik minut dřív a postupně čas prodlužuj na půl hodiny nebo, jak Ti to bude příjemné. Můžeš si dát sklenici vlažné vody s citrónem a nastartovat si organismus, poté si přečíst knihu, pustit si do uší oblíbenou hudbu nebo meditaci, protáhnout a malinko rozhýbat tělo, nebo si dát studenou sprchu. Ta je výborná na okamžité dodání energie. Na závěr si poděkuj za nový den a těš se, co Tě v něm čeká. Postupně zjistíš, co vše během půlhoďky stihneš a co Ti dělá dobře.
  • Pokud jsi akční a jdeš z jednoho do druhého celý den, tak si dopřej „10 – minutovku nic nedělání“. Jednoduše si sedni, dej si nohy nahoru a můžeš zavřít oči a jen buď. Pokud naopak poposedáváš a nic Tě nebaví, tak si dopřej 10 – 30 minut aktivity, která Tě možná od dětství vždy bavila. Ať jde o cvičení, jógu, šití, pletení, čtení, určitě sama něco vymyslíš. Nebo to můžeš pojmout jako motivaci vrátit se zpátky do formy a najít si pohybové cvičení, posilování, poskakování, tancování, dneska je mrak online možností.
  • Chval se a raduj se z maličkostí – Napiš si do diáře nebo nějakého zápisníku, co vše si během dne zvládla, co se Ti povedlo, co Ti udělalo radost a piš si opravdu maličkosti – uvařila jsem výborný oběd, zasmáli jsme se se synem nad rozlitým mlékem na zemi, …

Všechny tři kroky opakuj každý den, nebo začni jedním z nich a opakuj ho den co den. Pravidelnost a vytrvalost přináší největší ovoce, proto se nevzdávej hned poprvé, když zapomeneš. Už po prvním týdnu možná zjistíš, že není vše samozřejmé, co děláš pro dítě, rodinu, domácnost a všechny kolem sebe. Možná zjistíš, že nejsi „jen“ máma, ale jsi tady opravdu i ty sama. A jsi skvělá, co všechno dokážeš za jediný den. Nenech se zastavit a pokračuj stále dál. Zhruba po měsíci se to stane součástí tvého života a stane se to běžnou denní rutinou, na kterou se budeš těšit. Protože jsi to ty – krásná, skvělá, usměvavá a navíc máma.


Každá změna má svůj čas a tak si ho dopřej. Raduj se z každého kroku na cestě ke změně. Protože každá žena i máma je jedinečná, proto si přesně ty zasloužíš individuální přístup. Za 4 roky mateřství jsem si prošla různými obdobími. Našla jsem sama sebe a naučila jsem se přijímat sebe takovou jaká jsem. Nehledám chyby v dětech a ostatních, ale vždy je třeba hledat odpověď v sobě. Naučila jsem se lépe si uspořádat čas, abych měla čas na sebe i příležitost, která mi mění život. Také mám chuť v každé situaci jít dál a ne vše zabalit na úplném začátku.

Pokud Tě článek inspiroval, aby ses vydala na cestu za lepším a šťavnatějším životem, ráda Tě podpořím ve 3 snadných krocích a nasměruji dál a to úplně zdarma. Není totiž třeba platit „za každé uprdnutí“, jak ráda používám. Věřím, že vzájemná podpora se násobí, proudí víc energie a jsme zase o krok blíž k cíli. Ráda se s Tebou tady propojím.

Nebuď na sebe přísná, chval se a raduj se ze všeho, co děláš. Život je krátký, tak ho žijme naplno.

Přeji Ti krásné dny

Se šťávou

Iva

Iva Smutková
Provázím ženy, především mámy na cestě k rozpohybování energie a života v souladu se svým srdcem. Propojuji ženy, které si prošly změnou a našly v ní poslání, které proměňují v tvoření pro druhé. Jsem autorka projektu Naplno životem>>. Spoluautorka on-line účinného programu Zdravá a krásná zevnitř ven aneb zpevni střed těla.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.