JITROCELOVÝ SIRUP JE SKVĚLÝ POMOCNÍK BĚHEM CELÉHO ROKU

Kdo neběží hned s každou rýmou nebo kašlíkem do lékárny, tak zná určitě jitrocelový sirup. Kvalitní jitrocelový sirup seženete od malých výrobců sirupů a marmelád. Můžete vyzkoušet zakoupit na scuku online farmářském tržišti, kde jich mám několik vyzkoušených a určitě stojí za to. Kdo by rád vyzkoušel vyrobit domácí jitrocelový sirup, tak vám přináším jeden z mých receptů s mátou. Děti milují jitrocelový sirup pro jeho sladkost a ještě je pro ně velmi užitečný.

Proč jitrocelový sirup vyrábím?

  • Používá se při všech onemocněních dýchacích orgánů – zahlenění, kašli, ale i plicním astmatu.
  • Pročišťuje krev od nečistot, také plíce a žaludek.
  • Doporučuje se užívat preventivně každý den 1 polévkovou lžíci a děti 1 čajovou lžičku, protože posiluje i náš imunitní systém.

Jak jitrocelový sirup připravíme?

Dala jsem přednost výrobě za studena před převařením a zničením vitamínů a minerálních látek. Ideální doba na sběr je květen a srpen a během dne až není rosa. Sbírá se jitrocel kopinatý – má úzké dlouhé listy. Listy sbírejte do košíku nebo jako já látkového pytlíku. Je jich třeba hodně. Omyté listy vrstvíme do sklenice. Vrstvu cca 1 cm jitrocele pořádně umačkáme, pak dáme necelý centimetr třtinového cukru a plátek citrónu. Do jitrocele jsem přidávala 2 lístky máty. Poslední vrstva musí být cukr. Sklenici uzavřeme celofánem a provázkem a po cca 14 dnech hotový sirup slijte do lahví a uchovávejte v lednici.

Dále je jitrocel výborný na zacelení tržných i řezných ran a bodnutí hmyzem. Rozmačkaný jitrocelový list položíte na ránu a rána se krásně zacelý. List na ránu jsem v poslední době použila na rány našeho pejsana, který byl pokousán psem, který na nás při vycházce kousek od baráku vyběhl. Šlo o malé ranky po zubech a už následující den byly suché a zmenšovaly se. Rozmačkaný list také můžete vložit do boty na čerstvé puchýře, opuchliny, nebo bércové vředy. Jitrocelový čaj se osvědčil užívat při bronchititě a bronchiálním astmatu. Čaj připravíme pařením 1 vrchovaté čajové lžičky jitrocele s 250 ml vody a krátkým vyluhováním. Jitrocel se velmi dobře snáší a nejsou popsány žádné nežádoucí účinky, proto je možné úžívat každý den.

Určitě stojí za vyzkoušení na kašel, rýmu i hojení ran

Se šťávou

Iva

Iva Smutková
Provázím ženy, především mámy na cestě k rozpohybování energie a života v souladu se svým srdcem. Propojuji ženy, které si prošly změnou a našly v ní poslání, které proměňují v tvoření pro druhé. Jsem autorka projektu Naplno životem>>. Spoluautorka on-line účinného programu Zdravá a krásná zevnitř ven aneb zpevni střed těla.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.