4 TIPY, JAK SI DOBÍT A ROZPROUDIT ENERGII I PŘI VELKÉM VYTÍŽENÍ

Jste často vyšťavení? Zaháníte každodenní únavu sladkostmi nebo energetickými nápoji? Bolí vás „celý člověk“ už při vstávání a přemýšlíte, jak přežít celý den? Příčin, proč jsme unavení a proč nám dlouhodobě chybí energie, může být mnoho. V článku vám předám tipy, jak si dobít baterky hned ráno během čtvrhodiny.

Zrychlená doba, ve které žijeme, náš jídelníček a to, že si vše zjednodušujeme, nám ne vždy prospívá. Jak si udržovat organismus v rovnováze, se dočtete tady. Pokud Ti to dává smysl, tak doporučuji začít dělat jednotlivé kroky postupně. Nyní se zaměříme na tipy, které Ti pomohou ke změně energie hned od rána. Jsou pro všechny, ať máš časově nebo fyzicky náročnou práci, dost sportuješ nebo jsi máma na mateřské.

Co mě nakoplo, abych si přivstala a rozproudila energii každé ráno? Velká životní změna zvaná mateřská. Těšila jsem se na ni několik měsíců, plánovala si, co vše budu dělat. Po několika dnech euforie z narození syna opadla a přišla opravdová realita. Každodenní nekončící kolotoč starání se o syna a domácnost. Noční vstávání po 2 hodinách mě úplně vysávalo. Naivní představa, že veškerý čas mám věnovat synovi, mi postupně vzala veškerou energii a životní elán, kterého jsem měla dříve na rozdávání.

Úplně jsem zapomněla na sebe i své okolí. Svou každodenní vnitřní nespokojenost jsem zajídala sladkostmi. Období, kdy jsem se prala sama se sebou, vyvrcholilo příšernou operací slepáku. Do té doby jsem hledala vinu ve všech kromě sebe. Nastalé komplikace během rekonvalescence, kdy jsem se o sebe asi poprvé opravdu bála a kdy mi došlo, že dýchám i za další život, mě dovedly ke změnám. Dnes vstávám mnohem dřív, jsem zpátky plná radosti a elánu a těším se na každý nový den, co přinese. A zlozvyk jíst sladkost každý den někdy i víckrát jsem pověsila na hřebík.

Tady jsou ranní tipy, jak dobít a rozproudit energii:

  • Krátká meditace – Dřív jsem si o lidech, kteří meditují myslela, že jsou „blázni“ a že mě toto snad nikdy nenapadne. „Jó, nikdy neříkej nikdy.“ Stačí pětiminutová meditace, která zklidní naši mysl a příjemně nás naladí na nový den. Online řízených meditací najdete mnoho. Tady můžeš vyzkoušet mou oblíbenou. Časem můžeš přejít na neřízené meditace. A v závěru si vždy představuji, jak mi tělem prochází energie slunce a přináší mi stanovený záměr nebo cíl.
  • Hluboké vědomé dýchání – 3 – 4 minuty věnuji hlubokému nádechu a stejně dlouhému výdechu do břicha. Protáhne se každý kousek plic a okysličí mozek. Soustředíme se na nádech a výdech. Myšlenky, které se objevují, necháme přicházet a zase odcházet a zaměříme pozornost na dech. Pravděpodobně to nepůjde hned, ale uvidíš, že opakováním uděláš pokrok každý den. Můžeš začít 1 – 2 minutami.
  • ProtaženíRanní protažení nebo cviky z jógy nás posilují a dodávají nám dávku energie. V poslední době jsem si oblíbila sestavu pokojného bojovníka, kterou opakuji 3x na obě strany. Vyzkoušet a naučit se ji můžeš tady. Určitě znáš několik dalších protahovacích cviků a nezapomeň na dýchání během protahování.
  • Cordyceps CS – 4 – Houba z čínské medicíny, o které se říká, že je pravděpodobně nejrychlejší „dobíječ“ energie. Napomáhá naladit tělo a chrání játra a ledviny. Je schopna stimulovat naši imunitu a odolnost proti virům, bakteriím a parazitům, ale i STRESU. Zvyšuje kapacitu plic. Používá se při vyčerpání organismu, únavě, přetrvávajícím kašli, borelióze a dalších infekcích v těle. Více se dočtete tady. Je fajn i pro velké sportovce, kteří mají velké fyzické vytížení. Výtažku z této houby, který mám na mysli, byla dokonce udělena ochrana duševního vlastnictví. Umí působit na chování genů, proto je příval energie velký. Přináší nám větší koncentraci a dobrou náladu.

Výtažek z Cordyceps mám stále doma a nejednou pomohl mě, ale i mému okolí. Hodí se při energeticky náročných dnech, nedostatečném spánku, i když se cítíme oslabení. A velmi rychle odejde kašel i rýma při nachlazení. Velkou vděčnost jsem cítila ve chvíli, kdy jsem Cordyceps doporučila své kamarádce Kristýnce, která rok zápasila s boreliózou. Troje antibiotika jí nezabrala a až s medicinální houbou nad boreliózou zvítězila. Pokud Tě zajímá více, napiš mi tady.

Příště zase o energii z jiného soudku. Přeji Ti hezké dny v této poněkud zvláštní době.

S láskou a šťávou

Iva

Iva Smutková
Provázím ženy, především mámy na cestě k rozpohybování energie a života v souladu se svým srdcem. Propojuji ženy, které si prošly změnou a našly v ní poslání, které proměňují v tvoření pro druhé. Jsem autorka projektu Naplno životem>>. Spoluautorka on-line účinného programu Zdravá a krásná zevnitř ven aneb zpevni střed těla.
Komentáře
  1. Iva napsal:

    Ahoj Jani, moc děkuji za Tvé sdílení. Měj se krásně Iva

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.